vadvízi tó green heaven logó

Néhány szó
a green heaven lake-ről

A Green Heaven Lake Zala megyében csak rád vár!

Megközelítés

A Green Heaven Lake Hahót és Pötréte között található, az M7-es autópályáról Nagykanizsánál lehajtva, a 74-es főúton Hahótnál Felsőrajk irányában jobbra lehajtva érhető el. Zalaegerszeg irányából szintén a 74-es főúton Nagykanizsa felé haladva, Hahótnál balra kell lekanyarodni Felsőrajk irányában, majd a települést elhagyva 1,5 km után kell lekanyarodni a sárga bányaépületeknél balra. A Balaton felől érkezve lehetőség van Balatonszentgyörgy-Keszthely felől érkezni, a 75-ös főúton kell Pacsánál balra kanyarodni Felsőrajk felé.

Fedezz fel közel 130 hektárt

127 hektár a tórendszer horgászható területe, összesen nyolc különálló részre bontható. Az „1-es” tavunk 36 hektár, a „Nagy 2-es tó” 16,5 hektár, a „Kis 1-es” és a „Kis 2-es” összesen 10 hektár, utóbbi alkalmas a horgászatra. 

Innen felfelé haladva a „3-as” és a „4-es tó” területe összesen 41 hektár, a 4-es gyakorlatilag egy nagy öböl, mely egy csatornán keresztül van összeköttetésben a „3-as” tóval. Tovább haladva északi irányban, a tórendszer legvadregényesebb része található, mely három cellából áll.

Halállomány

A legöregebb tavat, az 1-est még a hetvenes években bányászták ki, majd folytatódott a következő tóegységek kialakulása. Volt ideje a természetnek is az ősállomány kialakítására nem csak békéshal, hanem ragadozóhal terén is. A bánya dolgozói is hozhattak bele annak idején, majd a ponty szépen megtalálta a kiváló életterét, mert a gazdag növényzetben eredményesen ívik. Csodaszép fekete, sötét nyurgaállományunkra nagyon büszkék vagyunk, de megtalálható a tőponty és a tükörponty is.

 Az elmúlt tesztidőszak alatt több 4-5 kiló körüli ponty is horogra akadt a nagyobbak mellett, ami egyértelműen bizonyítja az eredményes ívást, hiszen ide nem lett telepítve hal a bányászati idők óta. Korábbi áradások alkalmával is került a tóba hal a környező tavakból. Drónfelvételeink a social mediában is megjelentek az elmúlt időszakban, ezeken egészen megdöbbentő pontycsapatokat is láthattok, több 100 példányból álló bandákat is, ahol a legkisebb példányok sem lehetnek 8 kiló alattiak, de rengeteg 10 és 15 kg feletti is megfigyelhető.

A tó minden bizonnyal rejt jónéhány 20 pluszos pontyot, ám a kihívás előtted áll, hiszen a víz nagy, a növényzet szinte végtelen, fejtsd meg Te, hogy mik rejtőzhetnek a tavirózsák árnyékában! Itt olyan pontyokkal fogsz találkozni, amik bizony akár évtizedek óta itt élnek, és nem nagyon találkoztak emberrel. Amurokból egészen brutális példányokkal lehet összeakadni csónakázás közben, valamint a drónfelvételeken is láthatók ezek az elképesztően szép halak.

Tőzegbánya
kristálytiszta vízzel

a green heaven lake csak rád vár

A Green Heaven Lake egy tőzegbányászat után kialakult tórendszer, amelynek első részei a 70-es években kerültek kibányászásra. A legtöbb tőzegbányatóhoz képest azért is izgalmas, mert minden cellával egy szinte teljesen más jellegű vizet ismerhet meg a horgász. Egy-egy átjárón való átkelés után első látogatáskor szinte minden vendég megjegyzi ezt az élményt, hiszen valóban ezer arca van ennek a vízterületnek, nyílt vizekről átkelhetsz végtelen tavirózsamezőkre, onnan izgalmas ágas-bogas részekre, vagy éppen nádtorzsás, hínárral gazdagon benőtt területekre. Ugyanez mondható el a vízmélységre is, itt a sekélyebb, hamar melegedő részektől a 3-3,5 méteres árkokig mindent megtalálsz.

Lenyűgöző növényvilág, változatos mederalakulatok

A Green Heaven Lake egyedülálló növényvilággal rendelkezik. Ez nem csupán az állatvilág gazdagságát vonja magával, hanem a tavunk kristálytiszta vízéért is nagy részben ez felelős. 4-5 féle hínárt fel tudunk sorolni, és elmondhatjuk, hogy ezek mely területeken élnek, ráadásul a drónvideóinkon is nagyon látványosak a kiterjedt hínármezőink. Kiváló haltartók, rejtőhelyek, az ivadékok első időszakainak fontos színterei ezek az óriási hínármezők, valamint egy nagy vízszűrőként is működnek.

A vadvízi tó - green heaven horgásztó csodás naplementében.
Green Heaven Lake 7-es állás napfényben

Tavirózsa borítja a tórendszernek egy jó nagy részét, konkrétan a nyári és őszi hónapokban körülbelül 70 hektárt, és az 1-es és 2-es tavunk konkrétan egy igazi dzsungel ebben az időszakban. A legkeményebb pályák ezek, így akik igazi kihívást keresnek, azoknak életre szóló élményt fognak nyújtani ezek a területek is. Vannak nagyobb kiterjedésű nádasok, gyékényes és nádtorzsás részek, nádfoltos-szigetes területek az egész tórendszerben.

A tőzegbányászat során kialakultak olyan területek, melyeket „kazettáknak” nevezünk, arról van szó, hogy van egy viszonylag sík terület mondjuk 1,5-2 méteres mélységben, amelyeket hosszanti “púpok” határolnak. Itt tehát hosszú törések találhatóak, ezeken közlekedtek anno a bányászati gépek. Mellettük, valamint a sík területeken belül is vannak random törések és gödrök, attól függően, hogy a markológépek milyen mélyen találtak tőzeget és mésziszapot a bányászat során. Korábban is a területen levő árkok alkották a meder legmélyebb pontjait, ahol akár 4 méteres mélységeket is megfigyelhetünk. Gyakoriak az árkok mentén bokorsorok, kisebb-nagyobb víz alatti fákkal. Tovább színesíti a horgászatot, a számtalan nádsziget, a víz alatti bokrok és fák is.