A Vadvízi tó általános- és horgászati szabályzata
Általános szabályzat és házirend
- Tavunkon sporthorgász tevékenység megengedett, őshonos halat megtartani nem lehet! A „Fogd meg és engedd vissza” elv az irányadó.
- A tó területére, a töltésekre és a parkolókba engedély nélkül gépjárművel behajtani tilos!
- Az autóval megközelíthető állásoknál a gépjárművek a ki és bepakolásig tartózkodhatnak, a horgászat ideje alatt a parkolóban kell hagyni az autókat.
- Kérjük Kedves Vendégeinket, hogy mellőzzék bármilyen zenelejátszó készülék hangos üzemeltetését, a hangos beszédet a tó csendjének, nyugalmának érdekében!
- A tó területén sátrat verni, kempingezni a horgászhelyeken van lehetőség.
- A tűzrakás szigorúan tilos a tó egész területén!
- A tóban fürdeni tilos!
- Kérjük Kedves Vendégeinket, hogy kíméljék a tó és környezete növényzetét, ételmaradékokat és szemetet ne dobáljanak el a tó területén!
- A tó vizének bármilyen szennyezése szigorúan tilos!
- Csónakos közlekedés során a növényzet csak a legszükségesebb mértékben sérüljön!
- Kérjük Kedves Vendégeinket, hogy szennyezett, szemetes horgászhelyen a horgászatot ne kezdjék meg, szóljanak a halőrnek, ha ilyet tapasztalnak. A horgászat befejezése után a horgászhelyet kérjük tisztán elhagyni. A keletkezett hulladékot az erre a célra a parkoló mellett kihelyezett tárolóba kell rakni.
- Saját csónak használatára van lehetőség, emellett csónak bérlése (3000 HUF/nap) is lehetséges.
- A tó területén levő magasfeszültségű villanyvezetékek 30 méteres körzetében horgászni tilos!
- Az országos és helyi horgászrend, vagy a halgazdálkodásról és halvédelemről szóló törvény bármely pontjának megszegése a horgászat azonnali beszüntetését eredményezi. A szabálytalanság mértékétől függően kitiltást, vagy feljelentést vonhat maga után.
- Kérjük, ha szabálytalanságot tapasztal, jelezze az alábbi elérhetőségeken: halőri bejelentő sms: 06 30 477 7556 – A bejelentő névtelenségét garantáljuk!
- Látogatók fogadása a tógazda engedélyével napkeltétől-napnyugtáig lehetséges! Minden látogató a tó teljes területén a halőr vagy a tógazda kérésére köteles a gépjármű ellenőrzését biztosítani. A látogatók kötelesek a halőrök és a tógazda utasításait haladéktalanul betartani.
- Háziállat (kutya, macska) a tó területére mérettől függetlenül hozható, úgy, hogy a szomszéd horgászatát nem zavarja!
Bojlis horgászatra vonatkozó szabályzat
Az általános szabályban foglaltakon kívül az alábbi rendelkezések érvényesek a bojlis horgászatra:
- A horgász 2 bottal, szerelékenként (botonként) egy darab, egy ágú horoggal horgászhat. A hajszálelőkés, élettelen csali-felkínálása kötelező irányelv.
- Etetőhajó használata TILOS!
- Fonott főzsinórok használata TILOS! Leadcore használata TILOS!
- Főzsinórként monofilt engedélyezett használni, minimum 0,35 mm-es méretben.
- Előtétzsinór használata kötelező minimum 0,50 mm-es vastagságban és minimum 30 méteres hosszúságban.
- Inline, vagy oldalakasztós nehezék használata egyaránt engedélyezett, de fokozottan kérjük, hogy a főzsinór az előtétzsinórra úgy legyen összekötve, hogy a csomón esetleges szakadás esetén át tudjon csúszni az ólom, vagy egyéb nehezék.
- Kizárólag running-rig, azaz fél fix csúszós rendszer használata engedélyezett. Fix szereléket használni tilos (akasztás után a nehezék nem tud „csúszni”)! Lead clip tüske használata tilos! Csak olyan lead clip használható, mely az ólmot azonnal elhagyja, vagy az előtét zsinór és a főzsinór összekötésén át tud csúszni! Inline ólom esetében kérjük annak figyelembevételét, hogy az ólom belsejében található gumiban, mely vezeti a főzsinórt, át tudjon csúszni az előtét és a főzsinór összekötése.
- Szakállas horog használata engedélyezett.
- 3,5 libránál nagyobb „dobósúlyú” bot használata tilos.
- Állásonként minimum egy csónak használata kötelező.
- A csónak használata engedélyezett az alábbi esetekben: Helykeresés, behordás, fárasztás és etetés.
- Dőlőbója, H bója és mélyvízi bója használata engedélyezett. Minden más jelölő eszköz (műanyag palack stb…) nem engedélyezett. A jelölést a horgászat végén el kell távolítani.
- Halradar használatához a tógazda szóbeli engedélye szükséges. Érdeklődni telefonon lehet.
- Kizárólag elektromos csónakmotor használata engedélyezett.
- A horgászhelyek előtti kijelölt szektorokban lehet horgászni, ettől eltérni, illetve másik állás szektoraiba behúzni Tilos!
- Etetni és csalizni kutyatáppal vagy macskatáppal TILOS! Magot, egyéb magkeverékeket szabad használni etetésre és csalizásra, de mindkét esetben kizárólag főtt állapotban.
- Bojlis területi jeggyel a horgászállások 12:00-tól foglalhatók el, a jegyek 12:00-12:00-ig érvényesek.
A kíméletes bánásmód szabályai:
- Minden horgásznak kötelessége, hogy kiemelt figyelmet fordítson a megfogott halak épségére és annak megőrzésére. Ezt folyamatosan ellenőrizzük és a nem megfelelő bánásmód észrevételekor a horgászt távozásra szólíthatjuk fel! Halat állva fényképezni szigorúan TILOS!
- Kötelező a jó minőségű pontybölcső (állványos, vagy vastag aljzatú, merev oldalfallal rendelkező), valamint a sűrű szövésű merítő szák használata! Merev keretes merítőszák (damilos, gumis anyagú) használata nem engedélyezett.
- Úszómérlegelő használata kötelező mérlegelés és visszaengedés céljából.
- Kötelező a csónakos fárasztás! A partról fárasztani szigorúan TILOS!
- Minden kifogott pontyot és amurt a csónakba berakni szigorúan Tilos! Partra hozni kizárólag a csónak mellett engedélyezett, a horogszabadítást követően úszómérlegelőbe kell kíméletesen áthelyezni, majd lassú tempóban, a hal fejének a csónak haladási irányával megegyezve kell állnia és így kivontatni.
- A 15 kg feletti ponty és amurfogást kötelező jelenteni a következő halőri telefonszámon: 06 30 477 7556
- A kifogott halat letárolni kizárólag úszó mérlegelőben lehetséges, és csak akkor, ha a halőr vagy a tógazda engedélyt ad rá. A hal letárolása minimum 1 méteres mélységben történhet.
- A 15 kg alatti ponty és amur fogásokat a fotózás után azonnal vissza kell engedni (halat letárolni szigorúan TILOS). Kivéve, ha halőr vagy a tógazda engedélyt adott rá.
- A 15 kg feletti ponty vagy amurfogást fotózni csak a halőr vagy a tógazda jelenlétében lehetséges. A 15 kg feletti halak mérlegelése és fotózása kizárólag a vízben történhet (kivéve azon állások, ahol a vízmélység nem teszi lehetővé), a parton nem végezhető. A fotózást önállóan megkezdeni szigorúan tilos. A nyári évszakon kívül javasolt a mellescsizma használata.
- Mérlegelés és fotózás során a halakat folyamatosan locsolni és hűteni kell.
- Szájfertőtlenítő használata kötelező.
- A fenti módon partra juttatott pontyot és amurt gyors fotózás és esetleges mérlegelést követően haladéktalanul köteles a horgász kíméletesen visszaengedni a vízbe.
- A megfogott halak megjelölése, csonkítása tilos! A horgász gondatlanságából adódó halpusztulás esetén a vízterület kezelője kártérítési igénnyel élhet az elpusztult hal értékében.
- Amennyiben a bojlis-pontyhorgász a pontyon kívül más őshonos faj egyedét fárasztja ki csónakjából (pl. harcsa, csuka, süllő) a horogszabadítást követően azonnal köteles azt visszaengedni, az ilyen hal partra szállítása tilos!
- A leakadt végszereléket a bojlis-pontyhorgász köteles megpróbálni kiszabadítani, vagy ha ez nem sikerül, az akadás helyéhez a lehető legközelebb elvágni amennyiben az időjárási körülmények ezt megengedik. A csónakban kampózó, zsinórszabadító eszköznek kötelezően lennie kell.
Pergető horgászatra vonatkozó szabályzat
Az általános szabályban foglaltakon kívül az alábbi rendelkezések érvényesek a bojlis horgászatra:
- Minden megfogott halat kíméletesen vissza kell engedni a “Catch & Release” / “Fogd meg és engedd vissza!” elv tükrében.
- Lip-grip használata nem engedélyezett!
- Szájfertőtlenítő használata kötelező.
- Halradar használata a tógazda szóbeli engedélye szükséges. Érdeklődni telefonon lehet.
- A horog szakáll nélküli legyen, vagy lenyomott szakállú.